Kargolanmış Ama Elime Ulaşmamış Siparişimi Nasıl İptal Edebilirim?
 
Ödemesini yaptığınız ve satıcı tarafından size kargolanmış ama henüz elinize ulaşmamış siparişinizi iptal edebilirsiniz. Bu işlem için Bana Özel'de yer alan Siparişlerim menüsünde ki Onay Bekleyenler bölümüne gitmelisiniz. Siparişinizin durumunu gösteren bu bölüme girdiğinizde, alt tarafta göreceğiniz Sorun Bildir linkini tıklayarak sipariş işlemini dondurmanız gerekmektedir. Siparişinizi dondurduktan sonra, satıcı ile irtibat kurarak gerekçeleri ile beraber siparişinizi iptal ettiğinize dair bir mesaj göndermelisiniz. Siparişiniz elinize ulaştıktan sonra iade kargo ücretini ödeyerek ürünü satıcıya geri göndermeniz gerekmektedir.Satıcı ürünü geri teslim alıp herhangi bir sorun olmadığına ve iade alabileceğine dair onay verdikten sonra, Destek Hattı sipariş iptal işlemini onaylar. Ödemenizi kredi kartı ile yaptıysanız paranız kredi kartına iade olur. Ödemenizi EFT veya havale ile yaptıysanız ödemeniz ilgili hesaba geri transfer edilir.
 
Siparişim Elime Ulaştı, Nasıl İade Edebilirim?
 
Satıcı tarafından size kargolanmış ve elinize ulaşmış siparişinizi iptal edebilir veya farklı bir ürünle değiştirebilirsiniz. Bu işlem için Bana Özel'de yer alan Siparişlerim menüsünde ki Onay Bekleyenler bölümüne gitmelisiniz. Siparişinizin durumunu gösteren bu bölüme girdiğinizde, alt tarafta göreceğiniz Sorun Bildir linkini tıklayarak sipariş işlemini dondurmanız gerekmektedir. Siparişinizi dondurduktan sonra, satıcı ile irtibat kurarak gerekçeleri ile beraber iptal veya değişim talebinize dair bir mesaj göndermelisiniz. Ürünü iade kargo ücretini ödeyerek satıcıya geri göndermeniz gerekmektedir.Satıcı ürünü geri teslim alıp herhangi bir sorun olmadığına ve iade alabileceğine dair onay verdikten sonra, Destek Hattı iade işlemini onaylar. Ödemenizi kredi kartı ile yaptıysanız paranız kredi kartınıza iade olur. Ödemenizi EFT veya havale ile yaptıysanız ödemeniz, işleme tabi hesabınıza geri transfer edilir.
 
Teslim alıp satıcıya para transferinin gerçekleşmesi için onay verdiğim siparişimi, nasıl iade edebilirim?
 
Ödemesini yaptığınız, satıcı tarafından size kargolanmış, elinize ulaşmış ve satıcıya para transferinin gerçekleşebilmesi için işleme onay verdiğiniz siparişinizi, Tüketici Kanunları'nda belirtilen gerekçeler, şartlar ve sürede iade edebilirsiniz. İade talebinizi Destek Hattına mesaj atarak bildirmeniz gerekmektedir. Talebinizin alınmasından sonra Destek Hattı konu ile ilgili sizi yönlendirecektir.
 
Önemli Not: Değiştirmek/iade etmek istediğiniz ürünleri satıcının size gönderdiği gibi orjinal ambalajında, ürüne zarar vermeden (çizik, kırık vd.) tüm aksesuar, yazılım ve yedek parçaları ile beraber, satıcının adınıza kesmiş olduğu iki nüshalık satış faturası ile birlikte, kargo ücreti alıcıya ait olacak şekilde iade etmeniz gerekmektedir. Konu ile alakalı T.C. Tüketicinin Korunması hakkında ki 4077 No'lu kanun maddesi geçerlidir.
 
indirimSMART Hakkında
 
indirimSMART, farklı kategorilerde seçkin markaların ürünlerini %70'e varan indirim fırsatları ile satın alabileceğiniz Türkiye'nin en avantajlı alışveriş platformudur.
 
Copyright © 2014 Seyran Digital. Gösterilen marka ve logo, Seyran Digital'nin tescilli markasıdır. Tüm hakları saklıdır. 
Bu internet sitesinin kullanıcıları indirimSMART Kullanıcı Sözleşmesi ve Gizlilik Politikası' nı kabul etmiş sayılırlar.
indirimSMART Bir Seyran Digital Kuruluşudur.